Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o. podpisały umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych”. Dofinansowanie ze środków unijnych programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko wynosi niemal 166 mln zł.
Bydgoski projekt otrzymał dofinansowanie w wyniku naboru w działaniu 1.2 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Dzięki jego realizacji zwiększy się odporność miasta na ekstremalne zjawiska pogodowe. Ograniczy m.in. lokalne zalania i podtopienia, rozwiązując tym samym problem z utrzymaniem zieleni na terenie miasta w czasie suszy. To za sprawą budowy zbiorników retencyjnych, rozwijania obiektów małej retencji oraz zastosowania rozwiązań opartych na przyrodzie. Podczas deszczy nawalnych występują obecnie przeciążenia sieci odprowadzającej wodę. Dlatego niezbędna jest ciągła modernizacja kanalizacji deszczowej i budowa nowych zbiorników do retencji.
Pojemność obiektów małej retencji zaplanowana w projekcie wynosi ponad 15 tys. m³ co odpowiada objętości prawie 6 basenów olimpijskich.
Zaplanowana długość nowej sieci kanalizacji deszczowej to 6 km, to mniej więcej tyle ile pokonujemy podczas godzinnego spaceru.
W ramach projektu wykorzystywane będą rozwiązania oparte na przyrodzie. W mieście będzie rozwijana zieleń miejska na terenach parkowych, szkolnych oraz przy ulicach. Będą powstawały ogrody deszczowe, zielone ściany i nasadzona zostanie nowa roślinność. Co ciekawe w siedzibie miejskich wodociągów wody opadowe będą wykorzystywane w myjni samochodów służbowych. Natomiast w Oczyszczalni Ścieków w Fordonie wody opadowe będą wykorzystywane do czyszczenia urządzeń technologicznych.
Prace w projekcie mają potrwać do końca 2027 r.
To nie pierwszy projekt Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy realizowany dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. Jako beneficjenci Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zrealizowali dwa projekty o łącznej wartości dofinansowania ponad 241 mln zł.
Więcej informacji o zrealizowanych projektach dostępne na stronie beneficjenta.
Czekamy na efekty i życzymy pomyślnej realizacji.