22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To dobry moment, by zwrócić większą uwagę na otaczające nas środowisko i zastanowić się nad wpływem człowieka na stan naszej planety. Większość działań ukierunkowanych na ochronę przyrody i poprawę jakości powietrza wymaga nakładów finansowych. Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to jedno z największych źródeł środków unijnych dla projektów proekologicznych.
Zielona energia dla czystszego powietrza i klimatu
Inwestycje przyczyniające się do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych to ważny obszar programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Inwestycje w podniesienie efektywności energetycznej i wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne realizowane są w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, użyteczności publicznej, a także przedsiębiorstwach.
Finansowanie otrzymał m.in. krajowy program „Czyste Powietrze”, w którym preferowane są kompleksowe przedsięwzięcia łączące wymianę źródeł ciepła z termomodernizacją w domach jednorodzinnych.
W kierunku poprawy efektywności energetycznej, dofinansowany jest też rozwój systemów ciepłowniczych i wysokosprawnej kogeneracji, tj. skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Wspierana jest także budowa i rozbudowa instalacji do produkcji OZE wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz program „Mój Prąd”. Finansowane są również inwestycje mające na celu rozwój i modernizację infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne oraz umożliwienie przyłączenia nowych źródeł OZE.
Ekologiczny transport – mniej spalin w miastach
W transporcie miejskim finansowane są rozwiązania, które sprawiają, że bezemisyjny sposób przemieszczania się staje się bardziej atrakcyjny z punktu widzenia użytkownika. Chodzi o transport publiczny, rowerowy, czy pieszy. Przykładem takich działań są projekty, o których pisaliśmy w artykule „Stołeczny transport miejski ze wsparciem unijnym”.
Wspierane są też samorządy w zakresie zakupu zeroemisyjnego taboru kolejowego do realizacji przewozów pasażerskich o charakterze aglomeracyjnym. Przyczyni się to do zwiększenia komfortu podróży dla pasażerów korzystających z transportu publicznego.
Odpady pod kontrolą, woda pod ochroną
Poprawa systemu gospodarki odpadami, skuteczna adaptacja do zmian klimatu i rozwój gospodarki wodno-ściekowej to duże wyzwania podjęte w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
W zakresie odpadów wsparcie kierowane jest m. in. na:
- systemy selektywnego zbierania odpadów komunalnych uwzględniające rozwiązania dotyczące zapobiegania powstawaniu odpadów, w tym ponowne użycie,
- instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.
Dofinansowane są adaptacyjne projekty wspierające rozwój zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni i zielono-niebieskiej infrastruktury lub rozwiązań opartych na naturze. Dzięki temu będzie możliwe zwiększenie powierzchni pokrytych zielenią w miastach. Celem jest zapobiegnie powstawaniu tzw. miejskich wysp ciepła oraz sprawniejszy odpływ wody w przypadku ulewnych deszczy. Zachęcamy do przeczytania artykułu „Rozwiązania oparte na przyrodzie w Gliwicach zwiększą adaptację do zmian klimatu”, w którym opisujemy na czym polega projekt i jakie są przewidywane efekty po jego zakończeniu.
Wsparciem zostały objęte także kompleksowe projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracjach ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Przykładem jest projekt „Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Faza II”
Przyroda ma głos
Dofinansowanie w sektorze środowiska obejmuje także projekty skierowane na ochronę przyrody i różnorodności biologicznej. Obejmą one m. in. przyrodę parków narodowych, rezerwatów i siedlisk zagrożonych gatunków. Dzięki temu możemy zachować różnorodność gatunków biologicznych, co jest kluczowe dla równowagi w przyrodzie. Przypominamy, że powstał artykuł „Jak chronić przyrodę z pomocą Funduszy Europejskich?”, z którego można dowiedzieć się więcej na temat sposobów ochrony przyrody i ochrony in-situ i ex-situ.
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to inwestycje w nasze wspólne zdrowie, bezpieczeństwo i jakość życia. Z okazji Dnia Ziemi warto pamiętać, że i Fundusze Europejskie robią dużo dobrego dla planety.